Rehber

Karbonatla Gargara Yapmak Koronavirüse Karşı Korur mu ?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, her söylediği toplumda gündem hatta öyleki tek bir sözüyle çarşıda pazarda ekonomiye yön verebilen Prof. Dr. Canan Karatay’ın “Koronavirüse karşı sabah akşam karbonatlı suyla gargara yapın” sözlerine tepkisiz kalmadı. Ceyhan sosyal medya hesabında, “Karbonatla gargara ve kelle paça ile halkın yanıltıldığı günlere geri dönmeyelim. Halk da bunun yalan olduğunu biliyor” şeklinde paylaşım yaptı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ve aynı zamanda Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı olan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, her söylediği toplumda büyük yankı bulan Prof. Dr. Canan Karatay’ın dün yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Prof. Dr. Canan Karatay

Ceyhan, bir televizyon kanalının kendisini arayarak, Prof Dr. Canan Karatay’ın sağlık çalışanlarının karbonatla gargara yaparak korunması gerektiğine dair yaptığı açıklamanın sorulduğunu belirterek, “Artık halk da bunun yalan olduğunu biliyor, bu insanlar gündeme gelmek için bunları uyduruyor dedim. Halk merak ediyor dediler. Oysa halk merak etmiyor. Merak etmesi için uğraşmayın lütfen” ifadelerini kullandı.

“BENİM BUNA NE DİYECEĞİMİ SORDULAR”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Twitter hesabından şunları paylaştı:

“Bir kanaldan aradılar. Artık pek sesi çıkmayan birinin ‘karbonatla gargaranın korona virüsü öldürdüğünü söylediğini,” benim buna ne diyeceğimi sordular.

Artık halk da bunun yalan olduğunu biliyor, bu insanlar gündeme gelmek için bunları uyduruyor dedim. Halk merak ediyor dediler. Oysa halk merak etmiyor. Merak etmesi için uğraşmayın lütfen. ” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

“YANLIŞ OLDUĞUNU BİLDİĞİNİZ ŞEYLERİ HABER YAPMAYIN”

Bu saçmalıkları haber yaparken lütfen düşünün. Sağlık çalışanları canını verirken, güvenlik görevlileri ve diğer basın çalışanları yaşamlarını tehlikeye atarken, sizden de beklenen tek bir şey var. Siz de halkı doğru bilgilendirmek için en az bizim kadar emek verdiniz. Şimdi halkın önlemlere uymamasına ve salgının artmasına neden olacak böyle yanlış olduğunu bildiğiniz şeyleri haberler yapmayın lütfen.

Bu kadar bilimsel gelişmelerden ve bilgi birikimden sonra tuzlu suyla karbonatla gargara, kelle paça ile salgının önleneceği yalanlarıyla halkın yanıltıldığı günlere geri dönmeyelim. İleri gideceğimize taş devrine geri dönmeyelim”

PROF. DR. CANAN KARATAY NE DEMİŞTİ?

Covid-19 salgının başında ‘kelle paça’ çıkışı ile gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay, virüsle mücadele yöntemleriyle ilgili yeni bir tavsiyede bulunarak “Koronavirüse karşı sabah akşam karbonatlı suyla gargara yapın” diye tavsiye vermişti. Bilindiği üzere Canan Karatay’ın söyledikleri toplumda büyük yankı bulup, insanları hızlı bir şekilde yönlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu