Dünya

Korona Aşısında Son Durum, Ne Zaman Çıkacak ?

Dünya Covid-19’a karşı geliştirilecek aşıyı beklerken, Dünya Sağlık Örgütü’nden heyecanlandıran bir açıklama geldi. Bazı aşıların klinik denemelerin son aşamasında olduğu belirtildi. 2021 yılı sonuna kadar en az 2 milyar doz aşıyı ülkelere ulaştırmanın hedeflendiği açıklandı.

Rusya’nın Geliştirmiş Olduğu Koronavirüs Aşısı Sputnik V

DSÖ Covid-19 aşısında müjdeyi verdi. Tünelin sonunda ışık göründü dedi. Covid-19 salgınında gözler hastalığı bitirecek aşıda. Salgına karşı aşı geliştirdiğini açıklayan ilk ülke Rusya olmuştu. Moskova yönetimi yıl sonuna kadar ayda 2 milyon doz aşı üretmeyi ardından da bunu 6 milyon doza çıkarmayı planlıyor. Birçok ülke Rus aşısına soru işaretleriyle yaklaşırken aşıyı satın alacağını duyuran ilk ülke Belarus oldu.

Aşı konusunda bir yandan da zamana karşı yarış var. Dünya genelinde klinik deney çalışmalarında sona yaklaşan toplam 9 aşı adayı var.

Dünya Sağlık Örgütü Yönetim Kurulu

DSÖ Direktörü ilk hedefin geliştirilecek aşının eşit ve adil dağıtımını güvence altına almak olduğunu söyledi. Bunun için kurulan Ortak Mücadele Platformuna 172 ülkenin katıldığını, amacın 2021 yılı sonuna kadar en az 2 milyar doz etkili ve güvenli aşı sağlamak olduğunu belirtti. ABD, Rusya ve Çin’in bu mekanizmaya dahil olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.

ABD Başkanı Donald Trump

Aşıyı sabırsızlıkla bekleyenlerden biri de ABD Başkanı Donald Trump. Covid-19 sürecini kötü yönetmekle suçlanan Trump, aşıyı Kasım ayındaki seçimlerde koz olarak kullanmanın peşinde. Trump bu amaçla Oxford Üniversitesi’nin üzerinde çalıştığı ve deney aşamasında olan aşının peşine düştü. İngiliz gazetesi Financial Times Başkan Trump’ın Amerika Gıda ve İlaç Dairesi FDA’nın acil kullanım yetkisi vermesini istediğini ve bunun için baskı yaptığını yazdı.

Dünyayı saran ve önü alınamayan salgında bugüne kadar 23 milyon 650 bin kişide virüs tespit edildi. 814 binden fazla kişi öldü. 16 milyon 150 bin kişi de iyileşti.

Koronavirüs Dünya Tablosunu Görmek İçin Tıklayın !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu