Türkiye

Korona Döneminde Okullarda Uygulanacak Yeni Kurallar Neler ?

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın revize ettiği yeni ” Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde 31 Ağustost’ta açılması planlanan okullar için yeni kuralları kamuoyuyla paylaştı.

Yeni düzenlemeye göre; sınıflar, çalışma salonları, yemekhaneler, kantin ve bunlara benzeyen toplu kullanıma açık alanlarda sosyal mesafenin en az 1 metre olması gerekiyor.

Okullarda alınacak önlemleri ise aşağıda sıralı şekilde görebilirsiniz.

  • Eğitim faaliyetine başlamadan önce okul binasının genel halde temizliği su ve deterjan kullanarak yapılmalı.
  • Okullarda temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulması şart.
  • Okullarda 4 metrekareye en fazla bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılmalı, içeriye alınması gereken kişi sayısı da buna göre oluşturulmalı.
  • Sınıf, çalışma salonları, işlikler, yemekhane, kantin vb. toplu kullanım alanları bulunması durumunda kişiler arasındaki sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenlenmeli.

Alınması gereken yeni tedbirleri içeren bilgi notunda ayrıca, ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı, ishal şikayetlerinden herhangi birini yaşayan öğrencilerin okula kesinlikle gönderilmemesi bekleniyor ve bu öğrencilere en yakın sağlık kuruluşunda bir doktora muayene olması tavsiye ediliyor.

Aile içerisinde Covid-19 belirtilerine sahip olan veya Covid-19 tanısı konan, temaslısı olan kişi farkedilmesi durumunda okula ivedilikle bilgi verilmesi ve öğrencilerin kesinlikle okula gönderilmemesi de açıklanan önlemlerden.

Kaynak : Sağlık Bakanlığı Resmi Web Sitesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu