Dünya

Koronavirüs Aşısı Bulundu mu ? Son Durum Nedir ?

Tüm Dünya’yı sağlık, eğitim, ekonomi dahil birçok konuda yıkıma uğratan Koronavirüs (Covid-19) aşısını bir an önce üretmek etmek isteyen ülkeler adeta birbirleriyle yarışıyor. Birçok ülke aşının 2021’e girmeden hazır olabileceği haberini vermişti. Aşı yarışında geriye düşen ülkeler ise en azından aşıyı üreten ülkelerden öncelikli olarak tedarik edebilmeyi umuyor.

28 EYLÜL BUGÜNKÜ KORONA TABLOSUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN !

BBC Türkçe servisi hızla çalışmaları süren aşı adaylarıyla ilgili yaptığı araştırmada son durumu ele aldı. Bakın hangi ülkelerden hangi aşı adayları ne kadar ilerleme kat etti ?

Covid-19 Aşısında Son Dakika Haberleri Neler ?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre Covid-19 için 25 Eylül 2020 tarihi itibarıyla aralarında Türkiye’nin de olduğu yirmiye yakın ülkede toplam 189 aşı çalışması devam ediyor. Bunların 40 tanesi klinik araştırma aşamasını geçti ve insanlar üzerinde deneniyor. 23 aşı adayı da daha geniş kitlelerdeki deneylerine devam ediyor.

Türkiye’den Boğaziçi, Ege, Ankara, Ortadoğu Teknik, 9 Eylül, Selçuk, Acıbadem, Erciyes ve Bezmialem Vakıf üniversiteleri de aşı geliştirme yarışına dahil olan kurumlardan.

Eylül itibarıyla bu aşılardan hiçbiri henüz insanlar üzerinde test edilmeye başlanmadı.

Henüz ön klinik araştırma aşamasında olan bu aşıların bir kısmı DNA bazlı, bir kısmı da öldürülmüş ya da zayıflatılmış virüs kullanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 27 Eylül’de yaptığı açıklamada “Çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık. İki aşımızda hayvan deneyleri aşaması bitti” dedi.

Bu aşıların yakın zamanda birinci faza geçmesi bekleniyor.

Çalışmalarda sağlıklı gönüllülere aşının uygulandığı ve etkilerinin gözlemlendiği üç faz var.

İlk fazda onlarca, ikinci fazda yüzlerce, üçüncü fazda ise binlerce kişi üzerinde testler yapılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu