Bilim Kurulu

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü Uyardı

Sağlık Bakanlığı nezdinde oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyelerinden olan Prof. Dr. Tevfik Özlü, toplumu bilgilendirmeye devam ediyor. Koronavirüse karşı bilinçli olmanın ne kadar önemli olduğundan bahseden Özlü, karşımızdaki kişiyi bir kişi olarak değil, aslında binlerce insanla temas etmiş biri olarak görmek gerektiğine dikkat çekti.

Karşımızdaki İnsanı, Tek Bir Kişi Gibi Görmeyelim.

Biz onunla karşılaştığımızda, onun temas ettiği eşi, dostu, ailesi, yakınları, konu komşusu, işyeri arkadaşları, çarşı-pazarda veya toplu taşımada karşılaştığı yabancı kişilerle de karşılaşmış oluyoruz, aslında.

O Kişi, Son On Gün İçinde Temas Ettiği Herhangi Birinden Virüsü Kapmış Olabilir.

O, çevresindeki kişilerin herhangi birisinden virüsü aldığında, biz de o virüsü almış oluyoruz. Son on günde tanıdık tanımadık kaç insanla, karşılaştığımızı düşünürsek, olayın vehametini anlarız.

Bir Kişiyle Temas Ettiğimizde, Onun Son On Günde Temas Ettiği Binlerce Kişiyle de Temas Etmiş Oluyoruz.

Ülkemizde hiçbir hastalık belirtisi taşımayan her on bin kişiden 25’i virüsü taşıyor ve bulaştırıyor. Yani boş bulunmaya gelmez, risk büyük.

Sahil ve plajlarda, kalabalık sokaklarda, park ve bahçelerde, hayvan pazarlarında, toplu taşımada, kurban kesim yerlerinde, Cuma ve bayram namazlarında, tatil beldelerinde, turistlik tesislerde, bayram ziyaretlerinde bunu unutmayalım.

Karşımızda Bir Değil, Binlerce Kişi Var.

Çaresiz değiliz, umutsuzluğa kapılmayalım, tedbirli olmak yeterli. Maske, mesafe ve hijyene tam uyarsak, bulaşma %100’e yakın önleniyor.

Kaynak : Twitter Prof. Dr. Tevfik Özlü Twitter Hesabı

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu