DünyaHaberler

Koronavirüs Dünya Tablosu Son Durum Nedir ?

Covid-19 salgınında dünya geneli günlük vaka sayısı ilk defa 200 bin sınırını aştı. Mutasyona uğrayan virüs daha bulaşıcı hale gelirken KKTC’de 75 gün sonra yeni vakalara rastlandı.

Virüs mutasyona uğadı. Son 24 saatte vaka rekoru kırıldı. Bilim insanlarının yaptığı araştırma virüsün bulaşıcılığının daha da arttığını ortaya koydu.

Dünya’nın kabusu olan Covid-19 salgınında toplam vaka sayısı 11 milyonu geçti. 526 binin üzerinde kişi ölürken, hastalığı yenenlerin sayısı 6 milyon 190 bini buldu. Günlük vaka sayısı ilk kez 200 bini geçti. Küresel çapta yapılan bir araştırmadan çıkan sonuç hızlı artışa virüsün uğradığı mutasyonun sebep olmuş olabileceğini gösterdi. Araştırma Avrupa ve Amerika’daki hastalardan alınan virüsler üzerinde yapıldı. Mutasyona uğramış virüsün eskisinden 3 ile 9 kat arası daha bulaşıcı olduğu belirlendi.

Hastalığın seyri ise eskiye göre daha hafif. Salgının merkezi Amerika’da dünden bu yana 661 kişi öldü. Toplam can kaybı 131 bin 504 oldu. Vaka sayılarındaki hızlı artışın önüyse alınamıyor.

Amerika’da yeni vaka sayıları son 3 gündür 50 binin üzerinde. Son 24 saatte 56 bin 107 kişide virüs tespit edildi. Bu bir ülkede kaydedilen en fazla günlük vaka sayısı oldu. Ülkedeki 50 eyaletten 37’sinde 2 haftadır vakalar artış eğiliminde. En fazla yeni vakaya Florida’da rastlandı. Eyalette bir günde 10 binin üzerinde kişide virüs tespit edildi. Yeni vaka sayısının 8 bini bulduğu Teksas’ta ise maske takmak zorunlu hale getirildi.

Alabama Eyaletinde gençlerin virüs bulaştırma partisi düzenlediği belirlendi. Hem virüs taşıyan hem de sağlıklı kişilerin katıldığı partilerden sonra virüse ilk yakalanan kişiye para ödülü verildiği ortaya çıktı.

Amerika’da artan vakalar sonrası THY Miami ve Los Angeles uçuşlarını 8 Temmuz’a kadar erteledi.

25 Mayıs’ta olağanüstü hali kaldıran ve hayatın normale döndüğü Japonya’da 2. dalga endişesi baş gösterdi. Günlük vaka sayısı 2 ay sonra ilk kez 200’ü aştı. Ülkedeki vaka sayısı 20 bine yükseldi.

Artan vaka sayılarından KKTC de etkilendi. 75 gün sonra ülkede 3 koronavirüs vakası tespit edildi.

Dünya Sağlık Örgütü Afrika kıtasında da durumun kötüye gittiğini açıkladı. Kıta genelinde yeni vaka sayısının 1 haftada %28 arttığı açıklandı. Afrika’da hasta sayısı 400 bini aşarken ölü sayısı da 10 binin üzerinde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu