DünyaHaberlerTürkiye

Koronavirüs Ölüm Riskini Azaltan Deksametazon İlacını Doktor Mehmet Öz Tavsiye Etti !

Dünyaca ünlü kalp cerrahı ve gururumuz Doktor Mehmet Öz son zamanda adı sıkça duyulan ve koronavirüs tedavisinde etkili sonuçlar ortaya koyan Deksametazon hakkında konuştu. Bakın neler söyledi ?

”Koronavirüs ilacı olarak söylenen Deksametazon ile ilgili olarak mükemmel bir haberim var, sizinle paylaşmak istiyorum. Oxford Üniversitesi uzmanlarının koronavirüs tedavisinde etkili olduğunu söylediği deksametazon isimli ilaç ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nden bir açıklama geldi. ”

”Bu tedavi özellikle oksijen desteği yada solunum cihazına ihtiyaç duyan hastalar arasındaki ölüm oranını azaltan ilk uygulama, büyük bir ilerleme. Yapılan araştırmada ilaç 2.000 koronavirüs vakası üzerine denendi ve sonuçlar bu ilaç kullanılmayan diğer 4.000 hasta ile karşılaştırıldı. ”

”Deksametazon isimli ilacın hastalığa karşı çok önemli etki gösterdiği ortaya çıktı. Oxford üniversitesi verilerine göre ilaçla solunum cihazına bağlı hastaların ölüm riski oranı %40’tan %28’e düştü. Oksijen ihtiyacı duyan hastalarda ise bu oran %25’ten %20’ye indi. ”

Araştırma başındaki Profesör Pete Horby şunu dedi.

” Bu şimdiye kadar ölüm oranı azaltan tek ilaç. Ölüm oranını önemli ölçüde azaltıyor. Bu büyük bir sonuç ve ayrıca bu ilaç ucuz ve o yüzden tüm Dünya’da rahatlıkla kullanılabilir.

”Ben de bu güzel gelişmeyi sizinle paylaşmak istiyordum ve çok mutluyum bu haberden. Covid-19 tedavisi için tüm ülkeler yoğun bir şekilde çalışıyor. Lütfen bu süreçte siz de vatandaş olarak üstünüze düşenleri yapın. Yeni normal hayatınızda maskenizi takın, mesafenizi koruyun ve kişisel hijyeninize dikkat edin. Sağlıklı kalın. ”

Kaynak : Youtube / Dr. Öz ve Ekibi Kanalı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu