Rehber

Koronavirüse Karşı İş Yerlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Prof. Dr. Tevfik Özlü işyerlerinde koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında bulaş riskini en aza indirgemek için yapılması ve yapılmaması gerekenleri bir bir sıraladı. Özlü, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi, Tıp Doktoru ve aynı zamanda KTÜ Farabi Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları Uzmanı olarak çalışma hayatına devam ediyor. Sosyal medyada, TV kanallarında ve gazetelerde sıkça ismini duyduğumuz uzmanlardan birisi.

Belirti Gösterenler Ne Yapmalı ?

  • İşletmeler, fabrikalar, büyük işyerlerinde semptomu olanların, temaslıların çalıştırılmaması; sadece çalışma düzeninde değil, giriş, çıkış ve molalarda da mesafenin korunması şart. Çalışanlara malzeme, yiyecek içecek servis eden kişilerin de mesafeye uymaları gerekiyor.

Yemekler Nasıl Yenmeli ?

  • Yemekhanelerde birlikte yemek yenilmesi, sigara içme alanlarındaki sohbetler, bulaşmada önemli rol oynuyor. Yeme içme bireysel ve tek başına olmalı.

İşyerinde Havalandırma Nasıl Olmalı ?

  • Kapalı mekanların sürekli ve yeterince havalandırılması lazım. Mekanın genişliğine göre içeride kişi sayısı mutlaka sınırlandırılmalı.

Bilinç Nasıl Arttırılır ? Toplantılar Nasıl Yapılmalı ?

  • Çalışanların bilgi, farkındalığı ve kurallara uyumunu sağlayıp, motive edecek eğitim seansları ara ara yapılmalı. Ekip toplantıları tercihen online olmalı veya açık havada ya da hava akımı olan geniş mekanlarda ayakta, mesafe korunarak, küçük gruplarda ve kısa süreli olmalı.

Maske, Temizlik ve Ortak Eşyaların Kullanımı

  • İstisnasız herkes, işyerinde bulunduğu sürenin tamamında maskelerini usulüne uygun olarak takmalı. Ortak eşya ve yüzey kullanımı olabildiğince azaltılmalı. Yüzey temizliği sık ve kurallara uygun olarak yapılmalı.

Servis Araçlarında Risk Nedir ?

  • Çalışanları taşıyan servisler konusunu da unutmayalım. Servis araçlarının sayıları artırılmalı. Kalabalıklaşma olmamalı. Servislerde bulaşma olasılığı yüksek.
Prof. Dr. Tevfik Özlü İşyerlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenleri Sıraladı

Kaynak
Dr. Tevfik Özlü Twitter Hesabı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu