Dünya

Koronavirüse Yakalanan Trump Helikopterle Hastaneye Kaldırıldı

ABD Başkanı Donald Trump, dün Covid-19’a yakalanmasının ardından bugün doktoru ve tıp uzmanlarının tavsiyesiyle, helikopterle hastaneye kaldırıldı. Peki Trump görevi devredecek mi ? Başkanlık çalışmalarını nereden nasıl yürütecek ?

Trump’a Remdesivir İlaç Tedavisi Uygulanmaya Başlandı

Covid-19 testi pozitif çıkan ABD Başkanı Donald Trump’ın doktoru Sean Conley, ABD Başkanı’na ilaç tedavisine başlandığını bildirdi. Doktor Conley’in, Trump’ın sağlık durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, Walter Reed Askeri Hastanesi ile Johns Hopkins Üniversitesinde görevli uzmanlarla yaptığı görüşmelerden sonra Trump’ın Walter Reed Askeri Hastanesine kaldırılmasını tavsiye ettiğini belirtti.

Trump’ın oksijen takviyesine ihtiyaç duymadığını vurgulayan Conley, ancak uzmanlarla yaptığı görüşmeler neticesinde ilaç tedavisine başlanmasını uygun gördüklerini aktardı ve “Başkan’ın çok iyi olduğunu bildirmekten dolayı mutluyum.” şeklinde konuştu.

McEnany, yaptığı yazılı açıklamada, “Önlem amacıyla ve doktoru ile tıp uzmanlarının tavsiyesiyle, Trump önümüzdeki birkaç gün Walter Reed Askeri Hastanesindeki başkanlık ofisinden çalışacak.” dedi.

Rakibi Joe Biden Trump Aleyhine Yapılan Negatif Kampanyaları Durdurma Kararı Aldı

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Başkan Donald Trump’ın Covid-19’a yakalanmasının ardından Demokratların Başkan Adayı rakip Joe Biden, Trump aleyhine yapılan olumsuz yayınları geçici olarak durdurdu.

Trump, Twitter hesabından yayınladığı 18 saniyelik bir video mesajında ‘herşey yolunda’ dedi.

Trump videoda; “Büyük desteklerinden dolayı herkese teşekkür ediyorum. Walter Reed Hastanesi’ne gidiyorum. Çok iyi iş çıkardığımı düşünüyorum ancak her şeyin yolunda olduğundan emin olmak istiyoruz. First Lady de çok iyi iş çıkarıyor. Çok teşekkür ederim. Desteğinizi çok takdir ediyorum ve asla unutmayacağım” ifadelerini kullandı.

Connecticut Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr.David Banach, Trump’ın 74 yaşında olmasını ‘birincil risk faktörü’ olarak değerlendirdi.

Görevi devredecek mi?

Trump’ın hastaneye kaldırılmasıyla, başkanın görevini Başkan Yardımcısı Mike Pence’e devredip devretmeyeceği ise merak konusu oldu.

Beyaz Saray İletişim Direktörü Alyssa Farah, yaptığı açıklamada, “Trump’ın yetkilerini devretmesini beklemiyoruz. Şu anda başkan görevi başında.” ifadesini kullandı.

Dün Eşi ve Kendisinin Koronavirüse Yakalandığını Twitter’dan Duyurmuştu

ABD Başkanı Trump, dün gece saatlerinde, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu gece First Lady ve benim Covid-19 testimiz pozitif çıktı. Karantina ve iyileşme sürecine hemen başlayacağız. Bu süreci beraberce atlatacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Kısa süre önce danışmanlarından Hope Hicks’in Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından Trump, kendisi ile eşinin karantina sürecine başlayacağını açıkladı.

Trump’ın yakın danışmanlarından Hicks, son dönemde ABD Başkanı’nın birçok seçim gezisinde yanında yer alan isimlerden biriydi.

Trump’ın doktoru Sean Conley, dün yaptığı açıklamada, “Trump bugün öğleden sonra itibarıyla yorgun ancak keyfi yerinde.” ifadesini kullandı.

Kaynak
Euronews

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu