Türkiye

Kurban Bayramında Koronavirüs Tedbirlerine Uyuldu mu ?

Türkiye Kurban Bayramı’nın ilk gününü covid-19 gölgesinde geçirdi. Kısıtlamalar eşliğinde geçirilen Ramazan Bayramı’nın aksine bu bayram kısıtlamalar yoktu. Ancak yine de bu bayramda ev ziyaretleri mümkün olduğunca yapılmadı, el öpülmedi.

Diyarbakır’da koronavirüs tedavisi gören hastalar hastane önünde bekleyen yakınlarıyla pencereden el sallayarak bayramlaştı.

Kurban Bayramı’nın ilk gününde kurban pazarları hınca hınç doluydu. Kesim alanlarındaki kalabalık manzara eski bayramlardan farksızdı. Birçok yerde salgın tedbirleri devredışı kaldı. Maske ve sosyal mesafe unutuldu.

Kurban Bayramı koronavirüs gölgesinde böyle geçti

Uyarılara rağmen çok ta değişiklik yoktu önceki senelere göre. Bayram namazını kılanlar pazarlara akın etti. Kesim alanları sabahın erken saatlerinden itibaren doldu taştı. Uzun kuyruklar ve iç içe geçmiş görüntüler eskiyi aratmadı. Salgın gölgesinde geçen Kurban Bayramı’nın ilk gününde kurban manzaraları endişeye düşürdü. Sanki salgın yokmuşçasına rahattı alana gelenler. Çocuk, büyük, küçük, genç demeden herkes kurban pazarındaydı. Ne sosyal mesafe kaldı ne de maske kuralına uyuldu.

Çubuk ile yapılan kurban pazarlığı

Kurban pazarlarında maskesini çene altına indirenler, koluna takanlar ve hatta hiç maskesi olmayanlar vardı. Uzmanlar bu sene pazarlığın sözle yapılması konusunda uyarmıştı. Virüs tedbirleri gereği kurban pazarlarında el sıkışmak yasak, ancak bayramın ilk günü heyecanıyla bu kural da unutuldu. Sosyal mesafe kuralları devredışı kaldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu