HaberlerTürkiye

Maske Fiyatları Ucuzlar mı ? Maskelerdeki Kumaş Vergisi Azaltıldı

Hepimizin sokağa çıkarken kullandığı cerrahi tip maskelerin üretim aşamasında kullanılan ”Melt Blown” adı verilen kumaşlara uygulanan ilave gümrük vergisi Ekim ayına dek olmak kaydıyla %20’den %0’a düşürüldü.

Koronavirüsle mücadelede en önemli 3 kuraldan biri en önemlisi şüphesiz maske kullanımı. Maske fiyatları fırsatçılar sebebiyle son zamanda 1 Liranın üzerine çıkmaya başladı. Devletin belirlediği tavan fiyat 1 lira üzerinde satış yapan işletmeleri ise Ticaret Bakanlığının şikayet hattına iletmek mümkün.

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesine göre kişisel olarak kullanılan maskelere halkın daha uygun fiyata ve daha kolay erişmesi için girdi maliyetlerinin önemli bir kısmını oluşturan ”Melt Blown” adı verilen malzemede ilave gümrük vergisi 1 Ekime kadar sıfırlandı. Karar maske üreticileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Bilindiği üzere cerrahi tip maske kullanan birisinin 4 saatte bir maskesini değiştirmesi gerekiyor. Ayrıca burun tarafında tel olan ve burun şekli verilebilen maskeler, boşluk ve açıkları kapadığı için koronavirüse karşı bulaş riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Kaynak : Resmi Gazete

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu