Rehber

Maske ve Sosyal Mesafe Ne Kadar Korur ?

Bir maskeyle ağız ve burnunuzu kapatarak koronavirüse karşı %65 oranında koruma sağlandığını biliyor muydunuz ? Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre ayrıca diğer insanlarla sosyal mesafesini ayarlayan kişilerin korunma oranı %90’a kadar yükseliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunnan California Üniversitesi Davis Çocuk Hastanesi Pediatrik Bulaşıcı Hastalıklar doktoru Dean Blumberg’in açıklamaları :

”Maskelerin işe yaramadığını söyleyen insanlara inanmayın. Maskelerin yararı bilimsel kanıtlarla destekleniyor. Bu “Yer çekimine inanmıyorum”demek kadar cahilce” şeklinde konuştu.

Damlacık Tipi Yayılma Nedir ?

Virüs damlacık ve aerosol olarak iki farklı şekil ile havada yayılabiliyor. Bir saç tanenizin %33’ü kadar olan ve ancak gözle görülebilen virüs damlacıklar ağız ve burundan saçılarak bulaştırıyor. Bu şekle damlacık tipi bulaşma adı veriliyor.

Aerosol Tipi Yayılma Nedir ?

Konuşurken açılan ağız ve dilin tükürük bezleri vasıtasıyla ürettiği sıvının havaya yayılarak bulaşmasına ise aerosol tipi yayılma deniyor. Gözle göremediğimiz kadar küçük olan virüslü tanecikler damlacık tipine göre daha tehlikeli olarak sınıflandırılıyor. Kapalı, temiz havanın sağlanamadığı mekanlarda bulunmayarak kendinizi korumanız mümkün.

“Laboratuvar koşulları virüsün aerosol formda yarı canlı olarak saatlerce hayatta kalabileceğini gösteriyor. Bu yüzden mümkün oldukça kapalı ortamlardan kaçınmalısınız. Eğer, böyle bir ortamda olmak zorundaysanız da mutlaka pencerelerin açık olduğundan emin olun. Aerosol tipi yayılmayı kokunun yayılımına benzetebilirsiniz” dedi.

Konu üzerinde çalışma yapan uzman ekip maske artı sosyal mesafe tedbirlerinin devamının salgının kontrol altına alınmasında büyük yararı olduğunu savundu.

Kaynak : California Üniversitesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu