Rehber

Maskeler Yıkanıp Kullanılabilir mi? Hayvanlardan Koronavirüs Bulaşır mı? Antibiyotik İyi Gelir mi ?

Salgın karşısında kulaktan dolma birçok bilgiyle karşı karşıya geliyoruz. Peki bunların ne kadarı gerçek ? Sarımsak koronavirüse karşı korur mu ? Evcil veya sokak hayvanlarından koronavirüs bulaşır mı? Koronavirüse karşı multivitamin kullanmalı mıyım ? Antibiyotik koronaya iyi mi geliyor ? Hepsinin cevabını sizler için derledik…

1-) Virüsten Korunmak Mümkün Değildir ( YANLIŞ )

Kişilerle en az 1,5 – 2 metre mesafenin korunması, steril bir maske kullanılması ve zamanı gelince değiştirilmesi ve doğru şekillerde yapılan el temizliğiyle virüsten rahatlıkla korunabiliriz.

2-) Virüsten Korunmak İçin Multivitamin ve Bağışıklık Yükseltici Haplar Şart ( YANLIŞ )

Kişinin yeterli ve dengeli beslenmesi, en az 8 saatlik bir uyku ve düzenli yürüyüş, spor gibi bir takım aktivitelerle ilgilenilmesi yeterlidir.

3-) Cerrahi Maskeleri Yıkayıp Yıkayıp Tekrar Kullanabilirim ( YANLIŞ )

Cerrahi maskelerin ortalama 4 saatlik bir kullanım ömrü bulunuyor. 4 saatten sonra değiştirilmeyen maskelerde birikebilecek bakteriler kişi için zararlı bir hale dönüşebilir. Yıkanıp tekrar kullanılan cerrahi maskeler koruyuculuk işlevlerini kaybederler. Cerrahi maskeler tek kullanımlıktır.

4-) Kıyafetler Alkol veya Kolonyayla Dezenfekte İşlemine Tabi Tutulmalı ( YANLIŞ )

Kıyafetlerin 60 derecede normal deterjanla yıkanması yeterlidir. Ekstra bir işleme gerek yoktur.

5-) Sarımsak vb. Besinler Koronavirüse Karşı Koruyor ( YANLIŞ )

Herhangi bir besinin koronavirüse karşı koruyuculuğu bulunduğuna dair bilimsel bir veri bulunmamaktadır.

6-) Hayvanlardan Uzak Durmalıyız, Koronavirüs Kapabiliriz ( YANLIŞ )

Virüsün evcil hayvanlardan bulaştığına dair hiçbir kanıt saptanamamıştır.

7-) Antibiyotik Koronavirüse İyi Geliyor ( YANLIŞ )

Antibiyotik doktor tavsiyelerine uygun, doğru şekillerde, doğru amaçlar için kullanıldığı zaman etkilidir. Antibiyotiğin koronavirüs üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

8- ) Kolonya veya El Dezenfektanı Koronavirüse Karşı Korur mu ?

El yıkama imkanı olmayan ve su, sabun bulunamadığı koşullarda en az 70 derece alkol içeren gliserinli bir el dezenfektanı veya kolonya kullanılması hijyeni önemli ölçüde sağlayabilir. Ancak çok sık kullanılması halinde el tahriş olabilir, savunmasız hale de gelebilir. Dolayısıyla dikkatli kullanılmalı.

Kaynak : Yeditepe Hastanesi Prof. Dr. Pınar Çıragil, Okan Hastanesi Prof. Dr. Nail Özgüneş, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr. Alpay Azap

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu