Türkiye

Otokar’dan Covid-19 Tehdidine Karşı Güvenli Otobüs Dönemi

Otokar, koronavirüs tehdidine karşı yeni normal dönemde kullanılmak üzere ” Güvenli Otobüs ” projesini geliştirdi. Kent model ve körüklü tip olan otobüs toplu ulaşımda bulaş riskini sıfıra indirgemeyi amaçlayan otomatik sistemlerle donatıldı. İlk defa ülkemizde İzmir’de 302 Numaralı Konak-Otogar hattında kullanılmaya başlandı.

Güvenli Otobüs İlk Defa İzmir’de Kullanılmaya Başlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin filosuna yeni kattığı Otokar marka Kent model otobüste, ön kapıdan binen yolcunun ateşi otomatik olarak ölçülüyor, maske takmadıysa sistem uyarıyor. Fotokataliz havalandırma sistemiyle de havadaki virüs, zararlı bakteri ve mantarları öldürüyor. Sahip olduğu özel sürücü kabini sayesinde sürücü ve yolcu arasında teması önlüyor. Gerçekleştirdiği her seferin ardından otomatik dezenfektan püskürten sistemiyle de otobüsün içi sadece 3 dakika içinde tamamen dezenfekte ediliyor.

Otokar Kent Güvenli Otobüs Hangi Özelliklere Sahip ?

Otomatik Dezenfektasyon Sistemi: Özel ölçüm ekipmanlarıyla test edilen ve araca entegre edilen Otomatik Dezenfektasyon Sistemi sayesinde araç, tek tuşla kendi kendini dezenfekte ediyor. Her akşam tekrarlanması önerilen işlem sadece 3 dakika sürüyor.

Klima Ünitelerine Fotokatalitik Sistem: Yaz aylarına denk gelen pandemi döneminde, klima yoluyla virüsün yayılımının engellenmesi önem kazanıyor. Otokar, ferah bir ulaşım imkanı sunabilmek için Güvenli Otobüs’ün klima ünitelerinde Fotokatalitik Sistem’e yer verdi.

Yolcu Binişinde Ateş Ölçme, Maske Var-Yok Uyarı Sistemi: Güvenli Otobüs’e entegre edilen sistem, otomatik olarak yolcuların ateşini ölçüyor ve yüksek ateş tespiti durumunda sürücüyü uyarıyor.

Kapalı Sürücü Kabini: Türkiye’nin dört bir yanında ulaşımın aksamaması için büyük bir özveriyle çalışmalarına devam eden kaptanlar, Otokar’ın tasarladığı yeni nesil Kapalı Sürücü Kabini’yle koruma altına alınıyor.

Kaynak
Otokar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu