Türkiye

Polisler Koronavirüs Cezası Kesebilir mi ?

Adana’da polis sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan bir kişiye 789 TL para cezası kesti. Vatandaş ise konuyu yargıya taşıyarak iptalini istedi. Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği Adana İl Umumi Hıfzısıhha Kanunu’na göre idari para cezalarının kolluk kuvvetleri tarafından kesilemeyeceğini belirterek kesilen para cezasının iptaline karar verdi. Yasalara göre polis sadece ihlal tutanağı tutabiliyor, cezayı ise valilik veya kaymakamlık kesebiliyor.

Bu olay sonrasında birçok vatandaş kesilen cezaların iptali için yargıya başvururken halk arasında ” Polis ceza keser, kesemez ” tartışmaları başladı. Konuyla ilgili bir açıklama yapma ihtiyacı duyan Emniyet Genel Müdürlüğü ” Bu ve benzeri konularda polisin tutanak düzenleme yetkisi vardır. Bundan böyle de bu yetkisini kullanacaktır ” şeklinde kamuoyunu bilgilendirdi. Ancak tutanağın mülki amire onaylatıldıktan sonra kişiye tebliğ edilmesi gerektiği ifade edildi.

EGM tarafından yapılan tam açıklama :

“5326 sayılı Kabahatler Kanununun 22’nci maddesinde sayılan ‘Kabahat dolayısıyla idarî yaptırım kararı vermeye ilgili kanunda açıkça gösterilen idarî kurul, makam veya kamu görevlileri yetkilidir’ hükmü ile 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 294’üncü maddesinde sayılan ‘Bu Kanunda yazılı olan idarî para cezaları mahallî mülkî amir tarafından verilir’ hükmü doğrultusunda koronavirüsün Türkiye’de yayılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirlere aykırı davrananlara idari yaptırım uygulanması hususunda mahkeme tarafından iptal edilen habere konu karar incelendiğinde; idari yaptırım karar tutanağının mülki amire onaylatılması sonrasında kişiye tebliğ edilmesi gerekirken, tutanağın mülki amire onaylatılmadan ilgiliye tebliğ edilerek, teslim edildiği ve bu şekilde mahkemeye taşındığı anlaşılmıştır.

Bu tür usül eksikliklerinin yapılmaması konusunda tüm personel uyarılmıştır. Yapılan bu usul olarak yanlış işlem münferit bir işlem olup bağlayıcılık yönünden usule uygun diğer işlemleri kapsamamaktadır. Bu ve benzeri konularda polisin tutanak düzenleme yetkisi vardır. Bundan böyle de bu yetkisini kullanacaktır.

Türk Polis Teşkilatımız koronavirüs tedbirleri kapsamında yürüttüğü çalışmalarını yasal görev sınırları içerisindeki yetki ve sorumluluklarına bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edecektir.”

Kaynak : EGM

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu