Rehber

Rusya’nın Tescil Ettiği Aşı Güvenli mi ? İşe Yarıyor mu ?

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü Rusya’nın tescil ettiği Korona Aşısı üzerine değerlendirmelerde bulundu, son derece faydalı bilgiler paylaştı. Rusya’nın duyurduğu aşı güvenli mi, ne gibi zararları olabilir, kesin çözüm mü, detayları neler ?

Prof. Dr. Tevfik Özlü


1-) Rusya’nın Bulduğu Korona Aşısı Kesin Çözüm mü ?

” Rusya’nın “gerekli tüm testleri geçip Covid 19 aşısını tescil ettiği” açıklaması herkesi heyecanlandırdı. Bu pandemide dönüm noktası olabilir mi? Aşıyla ilgili gerçekleştirilen bilimsel araştırmaların sonuçları açıklanana kadar bu konuda kesin konuşmak mümkün değil. ”

2-) Aşının Detaylarıyla İlgili Neler Biliyoruz ?

” Öncelikle aşı ne oranda koruyor; koruma ne kadar sürüyor; güvenli mi; kaç doz yapılması gerekecek; herkese, tüm yaşlara ve risk gruplarına uygulanabilir mi; maliyeti ne olacak, üretim kapasitesi ne kadar gibi soruların cevaplarını öğrenmemiz gerekiyor. ”

3-) Aşı Tüm Dünyada Etkisini Ne Zaman Gösterir ?

” Güvenli ve etkili olsa bile, koruma oranına göre aşılanması gereken 4-8 milyar insan söz konusu. Aşının finansmanı, yeterli miktarda üretimi, paylaşımı, dağıtımı, hedef kitleye ulaşılarak uygulanması en iyimser hesapla 1-2 yılı bulacaktır. ”

4-) Rusya’nın Hızlı Şekilde Geliştirdiği Aşı Güvenli mi ?

” Aşının bu kadar hızlı geliştirilmiş olması önemli bir başarı olup, memnuniyet vericidir. Ancak hızlandırılmış süreçte etkinlik ve güvenliğiyle ilgili kuşkuya yer bırakmayacak şekilde bilimsel araştırma fazlarını başarıyla tamamlamış olup olmadığı çok önemli. ”

” Rusya’nın açıklaması, diğer ülkelerdeki aşı çalışmalarını hızlandıracaktır. Umarım bu yarış, bilimsel testlerin sayı, kapsam ve niteliğinde yetersizliğe neden olmaz. Aksi halde sadece bir fiyasko yaşamakla kalmayıp, aşıya bağlı zararlı etkilerle yüzleşebileceğimizi unutmayalım. ”

5-) Herkesin Merak Ettiği Soru : Koronavirüs Ne Zaman Biter ?

” Sonuç: aşı bulunmuş/bulunacak olsa da önümüzdeki 1-2 yıl içinde virüsle yaşamaya devam edeceğiz. Maske, mesafe ve hijyen, salgını kontrol etmek için vazgeçilmez enstrümanlar olmaya devam ediyor. ”

Kaynak
Twitter

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu