Türkiye

Sokağa Çıkma Yasağının Detaylarını Cumhurbaşkanı Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan kabine toplantısının ardından alınan yeni kararları açıkladı. Peki sokağa çıkma yasağı ilan edildi mi? Okullar kapanacak mı ? 65 yaş üstü için kısıtlamalar devam edecek mi ? Alışveriş merkezleri kapanıyor mu ? Kafeler ve restoranlar kapanıyor mu ? Sinemalar kapanıyor mu ? Berber ve kuaförler çalışmaya devam edecek mi ? Sigara içme yasağında gelişme var mı ? Hepsi için haberimizi okumaya devam ediniz.

Koronavirüsle mücadelede her geçen gün yeni hasta, ağır hasta ve ölüm sayılarının artması üzerine sağlık sistemin yanıt veremeyecek duruma girmesini önlemek adına bazı tedbirler uygulamaya konulacak. Alınan yeni kararlar ise şöyle ;

  • Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde saat 10.00 – 20.00 dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.
  • Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.
  • Halen 65 yaş üstü için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, çalışmakta olmayan 20 yaş altı gençler için de uygulanacak.
  • AVM, berber ve kuaförler 10.00 – 20.00 arasında açık olacak.
  • Sinemalar yıl sonuna kadar kapalı olacak.
  • Restoranlar ve kafelerde sadece paket servisine müsaade edilecek, saat 10.00 – 20.00 aralarında çalışmalarına izin verilecek.
  • Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek, spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edecek.
  • Sigara içme yasağı sürecek.

Milli Eğitim Bakanlığı da konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Resmi, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni önlemlerin detaylarının İçişleri Bakanlığı’nın hazırlayacağı bir genelgeyle duyurulması bekleniyor.

Bilindiği üzere Türkiye’de koronavirüsün ilk dalgasında da sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu