Türkiye

Süper Bulaştırıcı Nedir? Maske Tek Başına Yeterli mi ?

Koronavirüste bir süre güvenli sınırda kaldı Türkiye. Vaka sayıları 1.000 altındaydı. Ancak şu günlerde yaşanan tablolara göre Türkiye güvenli sınırdan çıktı. Özellikle de bazı illerde vaka sayısındaki artış fazla.

1 Haziran itibarıyla başlayan normalleşme adımlarının virüs tablosuna yansımaya başladığı 12 Haziran’dan bu yana günlük vaka sayısı hep 1.000 üzerinde. Dünün tablosunda vaka sayısı 1.148 bugünkü vaka sayısı ise 1.086 olarak açıklandı.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol yaptığı açıklamalarda ” Şu anda gördüğüm şey 1 Haziran normalleşmesinden sonra güvenli sınırdan çıktığımız. Ağır vakaları daha çok testlediğimiz, yoğun bakım rakamlarındaki artışa yansıması bunun ve o yoğun bakım artışı sürdüğü sürece güvenli sınırda olmadığımızı algılıyorum. ”

Koronavirüsün en yaygın günlerini yaşadığını belirten Şenol, ” Virüs biz birşey yapmaz isek hiçbir yere gitmiyor. Salgının henüz ortasındayken ve Dünya olarakta böyleyken salgın algısını yüksek alarm düzeyinde tutmamız lazım. Virüs halen çok yayılıyor.

Bilindiği üzere dün Bakan Koca hızla yayılan virüste vaka sayısının en çok arttığı illeri açıkladı. Bunlar : İstanbul, Ankara, Gaziantep, Mardin, Konya, Bursa ve Diyarbakır oldu.

Sadece 7 ildeki artış değil, uzmanlara göre düğünlerdeki ya da asker uğurlamalarındaki görüntüler de endişeleri katlıyor. Çünkü süper bulaştırıcı denilen ve hasta olduğu halde hiçbir belirti göstermeyen ve toplumumuzda kalabalıklara karışanlar var.

Bu kişiler için ”Bulaştıra bulaştıra dolaştılar. Onlar süper yayıcı olabilir. Onların kümeleştikleri yerleri çok iyi bulup çıkarmak lazım” diyen Profesör Dr. Şenol, bu kişilerin düğüne gitmiş olma ihtimalleri için ” Facia ” kelimesini kullandı.

Filyasyonun taramadan önemine bir kez daha dikkat çeken Şenol, koronavirüs salgınında tek önlemin yeterli olmadığının da altını çizdi.

”Maske tek başına yetmez. Maske hiç yoktan iyidir. Maske bir emniyet kemeridir. Ama nemlenirse kötü kullanırsanız ve sosyal mesafenin aşıldığı bir yerdeyseniz tek başına bir işe yaramaz. ”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu