Türkiye

Yükselen Vaka Sayıları Yeni Kısıtlamaların Habercisi mi?

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca bayramdan önce ”Kurban Bayramı’nda işi öyle ciddiye alalım ki, bayram sonrası gözümüz vaka tablosunda olmasın. ” şeklinde uyarı yapmıştı. Ama hem tablo hem de gözle görülenler durumun iyiye gitmediğini ortaya koyuyor. Bunun üzerine Bakan Koca daha net bir uyarı yaptı. Kısıtlama sinyali verdi.

1 Ağustos 2020 Cumartesi Türkiye Günlük Korona Tablosu
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

” Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Aksi halde bölgesel olarak gerekli kararları yeniden almak zorunda kalırız.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Hasan Tezer ise durumun ciddiyetini şu sözlerle açıkladı ve bayramın ilk gününe dair gözlemini paylaştı :

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer

” Maalesef tekrar binli rakamlara yaklaşmış durumdayız. Bu bayramdaki sınavı iyi veremezsek önümüzdeki 10 gün içinde maalesef rakamlarda artış kaçınılmaz olacaktır.”

Maalesef yoğun bir temas vardı. Maske kullanımı olsa da doğru kulanılmadığı, insanların çenelerinde olduğunu izledik, gördük.

Prof. Dr. Hasan Tezer

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a göre de Kurban pazarlarındaki kalabalığın, maskesiz ve sosyal mesafesiz yapılan bayram ziyaretlerinin bilançosu ağır olabilir.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

” Bazı yerlerde neredeyse sıfıra yakındı tedbirlere uyum. Maske takmıyordu insanlar. Sosyal mesafeye uyum zaten genellikle neredeyse hiç yoktu. Tabi bunların mutlaka vaka sayılarına olumsuz etkisi olur. Bu olayların etkisini 2 haftayla 1 ay arasında değişen bir sürede görebiliriz. ”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

”Bayramın bitmesine 2 gün daha var. Prof. Dr. Hasan Tezere göre bu 2 gün çok önemli.

Kurban kesimleri azaldı tabiki bugün. Yavaş yavaş artık ziyaretler gerçekleşecek. Bizim için önemli. Çünkü toplumda hastalığı hiçbir bulgusu olmadan geçiren kişiler var. ”

Prof. Dr. Hasan Tezer

Sağlık Bakanı Koca son 3 günde ağır hasta sayısında en çok artış yaşanan illeri de paylaştı. İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep ve Diyarbakır’da durum çok ciddi. Koca normalleşme sürecine ilişkin hayal kırıklığını da dile getirdi. ” Üzülerek söylüyorum normalleşmeyle birlikte tedbirler devre dışı kaldı. ” dedi

” Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan bu belirgin vaka artışı olan yerlerden başka şehirlere giden insanlar oralarda odaklar oluşturabiliyor. Bunların yakından izlenmesi lazım. ”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu